- Home
- »
- Business Segments
- »
- Repairing Service
Repairing Service
Prominent & Leading Wholesaler from Chennai, we offer fcu repair and services, ahu motor rewinding or services, fcu coil cleaning, ahu sales and installation, ahu coil cleaning and fcu motor rewinding or service.
FCU Repair And Services
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Service type | Annual AMC |
| Service mode | On site |
| Location | Within city |
| AHU capacity | Up to 2000 CFM |
| Response time | 8 hours |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
AHU Motor Rewinding Or Services
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Service type | Motor rewinding |
| Service mode | On site |
| Location | Within city |
| AHU capacity | 2000 6000 CFM |
| Response time | 8 hours |
| Warranty on work | 3 months |
| Manpower strength | Up to 5 tech |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FCU Coil Cleaning
Product Price: Rs 5,000 / LitreGet Best Price
Product Details:
| Coil Type | Condenser Coil |
| pH Level | Alkaline |
| Form | Liquid Concentrate |
| Foam Type | High Foam |
| Aluminium Safe | Yes |
| Biocide Present | Yes |
| Fragrance | Fresh |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
AHU Sales And Installation
Product Price: Rs 12,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Power | 2 kW |
| Heater Type | Finned Tubular |
| Maximum Temperature | 200°C |
| Voltage | 415V |
| Phase | Single Phase |
| Heating Element Material | Nichrome |
| Air Flow | 500 CFM |
| Control Type | Thermostat Control |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
AHU Coil Cleaning
Product Price: Rs 1,200 / LitreGet Best Price
Product Details:
| Coil Type | Chilled Water Coil |
| Capacity (TR) | 2.5 TR |
| Number of Rows | 4 Row |
| Tube Material | Copper |
| Tube Diameter | 3/8 inch (9.52mm) |
| Fin Density (FPI) | 10 FPI |
| Coating Type | Epoxy Coated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FCU Motor Rewinding Or Service
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
We are engaged in offering FCU Motor Rewinding Or Service to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 2,000 / DayGet Best Price
We are engaged in offering FCU Maintenance Services to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback