- Home
- »
- Business Segments
- »
- Midea Split AC
Midea Split AC
Wholesaler of a wide range of products which include 1 tr santis pro plus deluxe midea inverter split ac, 1.6 tr santis max cls midea non inverter split ac, 1.1 tr santis max cls midea non inverter split ac, 1.5 tr santis pro plus deluxe midea inverter split ac, 1 tr santis royal deluxe wifi midea inverter split ac and 1.5 tr santis royal deluxe wifi midea inverter split ac.
1 TR Santis Pro Plus Deluxe Midea Inverter Split AC
Product Price: Rs 26,400.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| AC Type | Inverter Split |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor Type | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 230 V 1-Phase |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.6 TR Santis Max Cls Midea Non Inverter Split AC
Product Price: Rs 31,900.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.6 Ton |
| AC Type | Inverter Split |
| Star Rating | Inverter 3 Star |
| Brand | Midea |
| Cooling Capacity | 4200 W |
| Refrigerant | R410A |
| Power Supply | 230 V 1-Phase |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.1 TR Santis Max Cls Midea Non Inverter Split AC
Product Price: Rs 29,900.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.1 Ton |
| AC Type | Inverter Split |
| Star Rating | 3 Star |
| Brand | Midea |
| Cooling Capacity | 2500 W |
| Compressor Type | Rotary |
| Refrigerant | R410A |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR Santis Pro Plus Deluxe Midea Inverter Split AC
Product Price: Rs 28,400.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| AC Type | Inverter Split |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor Type | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 230 V 1-Phase |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1 TR Santis Royal Deluxe Wifi Midea Inverter Split AC
Product Price: Rs 33,500.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| AC Type | Inverter Split |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 230 V 1-Phase |
| Indoor Sound Level | ≤ 40 dB |
- 1.5 Ton Inverter AC, 5 Star Rating
- Copper Condenser
- 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty, 5 Years PCB Warranty
- For Rooms up to 180 sqft
- Power Consumption: 1260 W
- Refrigerant: R32
- HD Filter, Intelligent CRF Alert, Seamless Wi-Fi Access
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR Santis Royal Deluxe Wifi Midea Inverter Split AC
Product Price: Rs 34,100.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| AC Type | Inverter Split |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor Type | Rotary |
| Refrigerant | R410A |
| Power Supply | 230 V 1-Phase |
| Indoor Sound Level | ≤ 40 dB |
- Split AC with Gear Control inverter Technology : Variable speed compressor which adjusts power depending on heat load | with Gear Control Convertible 4-in-1 inverter technology where user can increase or decrease cooling capacity and saves upto 50%* energy consumption.
- Capacity: 1.5 Ton. Suitable for Mid sized rooms (111 sq ft to 150 sq. ft); 450 CFM Air Flow & Ambient Temprature: 52 degree Celsius with 2 way Air Directional Control; Best in Class Cooling Capacity with 4800 watts and maximum capacity of 5350 Watts
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR Santis Max Cls Midea Non Inverter Split AC
Product Price: Rs 40,100.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| AC Type | Fixed Speed Split |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor Type | Rotary |
| Refrigerant | R410A |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR Santis Pro Plus Deluxe Midea Inverter Split AC
Product Price: Rs 37,800.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| AC Type | Inverter Split |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 230 V 1-Phase |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR Santis Royal Deluxe Wifi Midea Inverter Split AC
Product Price: Rs 46,200.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| AC Type | Inverter Split |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor Type | Rotary |
| Refrigerant | R410A |
Yes! I am InterestedRequest A Callback