- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Maintenance Service
Maintenance Service
We are a leading Wholesaler of 25 tr york chiller repairing services, ahu repair service, 80 tr hitachi industrial chiller services, ahu maintenance services, 5.5 tr samsung cassette ac machine sales and 40 tr bluestar chiller troubleshooting from Chennai, India.
25 TR York Chiller Repairing Services
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Service Type | Preventive Maintenance |
| Chiller Type | Water Cooled |
| Power | 15 hp |
| Capacity | 25 Ton |
| Problem / Issue | Descaling |
| Service Duration | 1 days |
| Voltage | 415 V |
| Service Mode | On-site at Customer Location |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ahu Repair Service
Product Price: Rs 1,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Service type | Annual AMC |
| Service mode | On site |
| Location | Within city |
| AHU capacity | Up to 2000 CFM |
| Response time | 8 hours |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
80 TR Hitachi Industrial Chiller Services
Product Price: Rs 2,000 / YearGet Best Price
we are doing Chiller Descaling Service is a specialized maintenance activity aimed at removing scale deposits from the heat exchangers, tubes, and other components of industrial chillers. Descaling helps to restore the chiller's efficiency and prevent potential issues such as reduced cooling capacity, increased energy consumption, and equipment damage. The chiller system is thoroughly rinsed and flushed with clean water to remove any residual descaling agent, scale particles, or other impurities. Industrial Chiller Descaling Service often requires shutting down the chiller system to prevent any adverse reactions between the descaling agent and the refrigerant. Proper isolation and drainage of the chiller system are necessary before the descaling process begins.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
AHU Maintenance Services
Product Price: Rs 2,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Service type | Breakdown |
| Service mode | On site |
| Location | Within state |
| AMC type | Non comp |
| AHU capacity | 2000 6000 CFM |
| Response time | 24 hours |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5.5 TR Samsung Cassette AC Machine Sales
Product Price: Rs 50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 5.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Single Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 1000 CFM |
| Refrigerant | R32 |
| Air Swing | 2 Way |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
40 TR Bluestar Chiller Troubleshooting
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Cooling Capacity | 40 TR |
| Chiller Type | Air Cooled |
| Series | Screw Series |
| Refrigerant | R410A |
| Application | Process Cooling |
| Phase | Three Phase |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
50 TR Voltas Chillers Preventive Maintenance
Product Price: Rs 1,50,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Series | TR |
| Chiller Type | Air Cooled |
| Cooling Capacity | 50 TR |
| Application | Food Industry |
| Refrigerant | R410A |
| Compressor Type | Reciprocating |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 2,000 / YearGet Best Price
We are engaged in offering 30 TR Carrier Chiller AMC Services to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 30,562 / PieceGet Best Price
We are engaged in offering 20 TR Trane Chiller Maintenance Services to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback