- Home
- »
- Business Segments
- »
- Installation Service
Installation Service
Our range of products include ahu duct work, 1 2 inch chiller pipeline fabrication work, spiral duct work, kitchen duct work, duct insulation work and 100 tr cooling tower frb work.
AHU Duct Work
Product Price: Rs 12,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Airflow | 4000 CFM |
| Skin type | SS internal |
| Application | Industrial |
| Mounting | Floor mounted |
| Static pressure | 50 mmWG |
| Fan type | Forward curve |
| Filter stage | Pre plus fine |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1 2 Inch Chiller Pipeline Fabrication Work
Product Price: Rs 300 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Service Type | New Pipeline |
| Fluid Type | Water |
| Pipe Size Range | Up to 2 inch |
| Material | MS Pipe |
| Design Code | ASME B31.3 |
| Max Pressure | Up to 10 bar |
| Joint Type | Butt Weld |
| Testing | Hydro Test |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Spiral Duct Work
Product Price: Rs 1,200 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Material | GI steel |
| Diameter | 150 mm |
| Sheet Thickness | 0.8 mm |
| Joint Type | Slip joint |
| Coating | Bare GI |
| Application | Exhaust air |
| Length per Piece | 6 m |
| Galvanizing Class | 180 GSM |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Kitchen Duct Work
Product Price: Rs 1,200 / sq ftGet Best Price
Product Details:
| Duct Shape | Rectangular |
| Material | GI |
| Application | Kitchen Exhaust |
| Sheet Thickness | 2.0 mm |
| Surface Finish | Galvanized |
| Max Temperature | 120 C |
| Joining Type | Flanged |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Duct Insulation Work
Product Price: Rs 12,000 / Square MeterGet Best Price
Product Details:
| Insulation Material | PUF |
| Thickness | 25 mm |
| Facing Type | Plain |
| Type | Sheet |
| Thermal Conductivity | 0.032 W/mK |
| Temperature Range | -40 to 80°C |
| Application | HVAC Duct |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
100 TR Cooling Tower Frb Work
Product Price: Rs 12,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Cooling Capacity | 100 TR |
| Draft Type | Induced Draft |
| Flow Rate | 100 m³/hr |
| Fan Type | Axial Flow |
| Installation Location | Ground Mounted |
| Tower Shape | Round |
| Inlet Temperature | 35°C |
| Outlet Temperature | 30°C |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Product Price: Rs 300 / sq ftGet Best Price
We are engaged in offering Products to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
Yes! I am InterestedRequest A Callback