- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Hitachi Window Air Conditioner
Hitachi Window Air Conditioner
Pioneers in the industry, we offer 1.5 tr 3 star hitachi window ac from India.
1.5 TR 3 Star Hitachi Window AC
Product Price: Rs 31,400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Compressor Type | Fixed Speed |
| Cooling Capacity | 3800 W |
| Power Input | 1100 W |
| Refrigerant | R410A |
| Cooling Modes | Cool; Dry; Fan |
| Air Filter | Dust Filter |
| Remote Control | Yes |
- Hitachi Window AC with non-inverter compressor: Variable speed compressor which adjusts power depending on heat load. Low noise and affordable compared to inverter split ACs
- Capacity: 1.5 Ton Suitable for medium sized rooms (111 to 150 sq.ft)100% cooling at 43° Celsius with 4-Way Swing for uniform air distribution
Yes! I am InterestedRequest A Callback