- Home
- »
- Business Segments
- »
- Hitachi Split Air Conditioner
Hitachi Split Air Conditioner
Prominent & Leading Wholesaler from Chennai, we offer 2 tr 3 star hitachi izen inverter frost wash ac, 3.0 tr voltas cas 361 czaa(r32) 4 way cassette non inverter, 1 tr 3 star senpai fixed speed hitachi ac, 1.5 tr 3 star hitachi senpai fixed speed ac, 2 tr 2 star hitachi senpai fixed speed ac and 1 tr 3 star hitachi izen inverter frost wash ac.
2 TR 3 Star Hitachi Izen Inverter Frost Wash AC
Product Price: Rs 45,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| AC Type | Split |
| Cooling Capacity | 2600 W |
| Power Supply | 230 V/50 Hz/1 Phase |
| Refrigerant | R32 |
| Air Flow | 600 CFM |
| Noise Level | 30 dB |
| Indoor Unit Color | White |
- 4 Way Swing
- ice Clean powered by FrostWash Technology
- Xpandable+
- Long air throw
- Hexa Sensor
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3.0 TR Voltas CAS 361 CZAA(R32) 4 Way Cassette Non Inverter
Product Price: Rs 74,550 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Details:
| Tonnage | 3 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Phase | Three Phase |
| Inverter Type | Fixed Speed |
| Air Flow | 700 CFM |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 230 V 50 Hz |
| Air Swing | 4 Way |
- Xpandable+
- Long air throw
- Penta Sensor
- Silent air
- Odour-free air
- 100% Inner Grooved Copper Tube
- SuperSlit Fins
- Green Refrigerant
- Xpanded Voltage Surge Protection
- Quality Test
- Anti-Corrosive Coating
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1 TR 3 Star Senpai Fixed Speed Hitachi AC
Product Price: Rs 31,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| AC Type | Fixed Speed Split |
| Series | Toushi Series |
| Star Rating | 3 Star |
| Cooling Capacity | 2500 W |
| Compressor Type | Rotary |
| Refrigerant | R410A |
| Indoor Sound Level | ≤ 35 dB |
- Long air throw
- My Mode
- Ambience Light
- Silent air
- Odour-free air
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR 3 Star Hitachi Senpai Fixed Speed AC
Product Price: Rs 34,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Fixed Speed Split |
| Series | Toushi Series |
| Star Rating | 3 Star |
| Cooling Capacity | 2500 W |
| Compressor Type | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
| Indoor Sound Level | ≤ 35 dB |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR 2 Star Hitachi Senpai Fixed Speed AC
Product Price: Rs 43,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2 Ton |
| AC Type | Fixed Speed Split |
| Series | Ace Series |
| Star Rating | 2 Star |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Refrigerant | R410A |
| Indoor Sound Level | ≤ 35 dB |
- Hitachi Fixed Speed Split AC with non-inverter Compressor: Faster cooling and lower energy consumption with Hitachi Ac . Low noise and affordable compared to inverter split ACs
- Capacity: 2 Ton Suitable for large sized rooms (151 sq.ft to 200 sq.ft) efficient cooling upto 52°Celsius with 4-Way Swing for uniform air distribution
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1 TR 3 Star Hitachi Izen Inverter Frost Wash AC
Product Price: Rs 29,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| AC Type | Split |
| Star Rating | 3 Star |
| Cooling Capacity | 2600 W |
| Power Supply | 230 V/50 Hz/1 Phase |
| Refrigerant | R410A |
| Air Flow | 600 CFM |
| Noise Level | 30 dB |
| Indoor Unit Color | White |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR 3 Star Hitachi Izen Inverter Frost Wash AC
Product Price: Rs 33,400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Split |
| Star Rating | 3 Star |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Power Supply | 230 V/50 Hz/1 Phase |
| Refrigerant | R410A |
| Air Flow | 450 CFM |
| Noise Level | 30 dB |
- 100% Inner Grooved Copper Tube
- SuperSlit Fins
- Green Refrigerant
- Xpanded Voltage Surge Protection
- Quality Test
- Anti-Corrosive Coating
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR Sumo 5 Star Hitachi 20600 Btu AC
Product Price: Rs 43,400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Inverter Split |
| Series | Kaze Series |
| Star Rating | 5 Star |
| Cooling Capacity | 2500 W |
| Refrigerant | R410A |
| Indoor Sound Level | 36–40 dB |
| Air Filter | Dust Filter |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR 5 Star Yoshi Ras.v518hhecq Hitachi AC
Product Price: Rs 40,100 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 Ton |
| AC Type | Inverter Split |
| Series | Quadricool |
| Star Rating | 5 Star |
| Cooling Capacity | 2500 W |
| Refrigerant | R32 |
| Indoor Sound Level | ≤ 35 dB |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1 TR 3 Star Hitachi Toushi Plus Inverter AC
Product Price: Rs 28,200 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| AC Type | Split |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Power Supply | 220–240 V/50 Hz |
| Refrigerant | R410A |
| Air Flow | 600 CFM |
| Noise Level | 30 dB |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR 3 Star Hitachi Toushi Plus Inverter AC
Product Price: Rs 32,400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| AC Type | Split |
| Cooling Capacity | 5200 W |
| Power Supply | 220–240 V/50 Hz |
| Refrigerant | R410A |
| Air Flow | 650 CFM |
| Noise Level | 30 dB |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1 TR 5 Star Hitachi Toushi Plus Inverter AC
Product Price: Rs 32,600 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| AC Type | Split |
| Cooling Capacity | 2600 W |
| Power Supply | 220–240 V/50 Hz |
| Refrigerant | R410A |
| Air Flow | 600 CFM |
| Indoor Unit Color | White |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.8 TR 3 Star Hitachi Izen Inverter Frost Wash AC
Product Price: Rs 42,700 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.8 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| AC Type | Split |
| Cooling Capacity | 2600 W |
| Power Supply | 230 V/50 Hz/1 Phase |
| Refrigerant | R32 |
| Air Flow | 600 CFM |
| Noise Level | 30 dB |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR 3 Star Hitachi Toushi Plus Inverter AC
Product Price: Rs 44,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 2 Ton |
| AC Type | Inverter Split |
| Series | Kaze Series |
| Star Rating | Inverter 3 Star |
| Cooling Capacity | 5000 W |
| Compressor Type | Rotary |
| Refrigerant | R32 |
- 2 Ton Inverter AC, 3 Star Rating
- Copper Condenser
- 1 Year Comprehensive Warranty, 10 Years Compressor Warranty, 5 Years PCB Warranty
- For Rooms up to 260 sqft
- Power Consumption: 2235 W
- Refrigerant: R32
- Filter Clean Indicator, On/Off Timer
Yes! I am InterestedRequest A Callback