- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Daikin Ductable Air Conditioner
Daikin Ductable Air Conditioner
Prominent & Leading Wholesaler from Chennai, we offer 1.5 tr fdmfq50av16 inverter mid static individual duct ac, 2 tr fdbf24crv16 non inverter mid static ductable ac, 3.0 tr voltas fac 361 czmm (r32) tower ac, 8.5 tr fdr100 daikin non inverter ductable ac, 5.5 tr fdr65 daikin non inverter ductable ac and 11 tr fdr130 daikin non inverter ductable ac.
1.5 TR FDMFQ50AV16 Inverter Mid Static individual duct AC
Product Price: Rs 69,166.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 36000 Btu/hr |
| Airflow | 2000 CFM |
| Refrigerant | R-32 |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR FDBF24CRV16 Non Inverter Mid static Ductable AC
Product Price: Rs 57,283.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 2 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 60000 Btu/hr |
| Airflow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Office |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3.0 TR Voltas FAC 361 CZMM (R32) Tower AC
Product Price: Rs 40,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 5 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Tonnage | 3 Ton |
| Star Rating | 1 Star |
| Compressor Type | Fixed Speed |
| Cooling Capacity | 24000 Btu/hr |
| Power Supply | 230 V 1 Ph 50 Hz |
| Refrigerant | R32 |
| Application Area | Office |
| Air Flow | 700 CFM |
| Warranty | 1 Year |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
8.5 TR FDR100 Daikin Non Inverter Ductable AC
Product Price: Rs 1,66,242 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 8.5 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Capacity | 24000 Btu/hr |
| Airflow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R-32 |
| Mounting Type | Ceiling Suspended |
| Application Area | Office |
- Capacity : 8.5 Ton
- Star Rating : Non Inverter
- Cooling Capacity (Btu/Hr) : 1,02,000
- Cooling Capacity (kW) : 29.9
- Nominal Total Input Power (Cooling)
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5.5 TR FDR65 Daikin Non Inverter Ductable AC
Product Price: Rs 12,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 5.5 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Capacity | 18000 Btu/hr |
| Airflow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R-32 |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Office |
| Indoor Sound Level | 44 dB |
- Capacity : 5.5 Ton
- Star Rating : Non Inverter
- Cooling Capacity (Btu/Hr) : 66,000
- Cooling Capacity (kW) : 19.3
- Nominal Total Input Power - Cooling (W)
Yes! I am InterestedRequest A Callback
11 TR FDR130 Daikin Non Inverter Ductable AC
Product Price: Rs 2,13,212 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 11 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 48000 Btu/hr |
| Airflow | 1600 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Office |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
11 TR FDR130 Twin Daikin Non Inverter Ductable AC
Product Price: Rs 2,32,717 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 11 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 66000 Btu/hr |
| Airflow | 2000 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Showroom |
- Capacity : 11.0 Ton
- Star Rating : Non Inverter
- Cooling Capacity (Btu/Hr) : 1,32,000
- Cooling Capacity (kW) : 38.7
- Nominal Total Input Power (Cooling)
Yes! I am InterestedRequest A Callback
16.5 TR FDR200 Non Inverter Ductable AC
Product Price: Rs 3,29,682 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 16.5 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 60000 Btu/hr |
| Airflow | 3000 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Indoor Sound Level | 44 dB |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5.5 TR FDKR200AV16 Daikin Inverter Ductable AC
Product Price: Rs 1,65,159 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 5.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 48000 Btu/hr |
| Airflow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Office |
| Indoor Sound Level | 44 dB |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
8.5 TR FDKR300AV16 Daikin Inverter Ductable AC
Product Price: Rs 2,29,796 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 8.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 24000 Btu/hr |
| Airflow | 2000 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
11 TR FDKR400AV16 Daikin Inverter Ductable AC
Product Price: Rs 2,95,091 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 11 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 66000 Btu/hr |
| Airflow | 2000 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR FDMFQ50CV16 Daikin Inverter Mid static individual duct AC
Product Price: Rs 69,166.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Capacity | 66000 Btu/hr |
| Airflow | 2000 CFM |
| Refrigerant | R-32 |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR FDMFQ71AV16 Daikin Inverter Mid static individual duct AC
Product Price: Rs 76,452.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Capacity | 18000 Btu/hr |
| Airflow | 600 CFM |
| Refrigerant | R-32 |
| Mounting Type | Ceiling Suspended |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2.5 TR FDMFQ90AV16 Daikin Inverter Mid static individual duct AC
Product Price: Rs 98,312.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 24000 Btu/hr |
| Airflow | 2400 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
- Model/Series: FDMFQ90AV16 (R-32 Inverter) or FDMF90BRV16, part of the Mid Static Pressure Duct AC series.
- Capacity: 2.5 Ton (TR) / Nominal 10.5 kW, suitable for large rooms or, in many cases, as an individual zonal solution.
- Technology: Inverter Compressor (Swing Compressor) for higher efficiency and lower noise levels.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 TR FDMFQ100AV16 Daikin Inverter Mid static individual duct AC
Product Price: Rs 1,13,445 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 3 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Capacity | 18000 Btu/hr |
| Airflow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R-32 |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3.5 TR FDMFQ125AV16 Daikin Inverter Mid static individual duct AC
Product Price: Rs 1,28,467 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 3.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 24000 Btu/hr |
| Airflow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Office |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
4 TR FDMFQ140AV16 Daikin Inverter Mid static individual duct AC
Product Price: Rs 1,49,990 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 4 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 24000 Btu/hr |
| Airflow | 1600 CFM |
| Refrigerant | R-32 |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1 TR FDBF12CRV16 Daikin Non Inverter Mid static Ductable AC
Product Price: Rs 42,038.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 1 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Capacity | 66000 Btu/hr |
| Airflow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Suspended |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR FDBF18CRV16 Daikin Non Inverter Mid static Ductable AC
Product Price: Rs 44,055.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Capacity | 48000 Btu/hr |
| Airflow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2.5 TR FDMF30CRV16 Daikin Non Inverter Mid static Ductable AC
Product Price: Rs 74,659.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 132000 Btu/hr |
| Airflow | 2400 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Office |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 TR FDMF36CRV16 Daikin Non Inverter Mid static Ductable AC
Product Price: Rs 80,712.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 3 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 132000 Btu/hr |
| Airflow | 3000 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3.5 TR FDMF42CRV16 Daikin Non Inverter Mid static Ductable AC
Product Price: Rs 88,895.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 3.5 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 96000 Btu/hr |
| Airflow | 2400 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
4 TR FDMF48CRV16 Daikin Non Inverter Mid static Ductable AC
Product Price: Rs 98,648.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 4 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Single Phase |
| Cooling Capacity | 60000 Btu/hr |
| Airflow | 2000 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 TR FDMR36ERV16 Daikin Non Inverter Mid static Ductable AC
Product Price: Rs 68,493.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 3 Ton |
| Star Rating | Non Inverter |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Capacity | 96000 Btu/hr |
| Airflow | 2400 CFM |
| Refrigerant | R-410A |
| Mounting Type | Ceiling Concealed |
| Application Area | Showroom |
Yes! I am InterestedRequest A Callback