- Home
- »
- Business Segments
- »
- Cassette Air Conditioner
Cassette Air Conditioner
Our product range includes a wide range of air conditioner 5.5, 4 tr 1 star hitachi cassette fixed speed ac, 1.5 tr 5 star hitachi cassette inverter ac, 2 tr 5 star hitachi cassette inverter ac, 3 tr 4 star hitachi cassette inverter ac and 1.5 tr fixed speed midea cassette non inverter ac.
Air Conditioner 5.5
Product Price: Rs 1,24,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1 Ton |
| AC Type | Inverter Split |
| Star Rating | 4 Star |
| Brand | Blue Star |
| Cooling Capacity | 3200 W |
| Compressor Type | Scroll |
| Refrigerant | R410A |
| Power Supply | 230 V 1-Phase |
| Indoor Sound Level | 36–40 dB |
| Air Filter | PM2.5 Filter, Dust Filter |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
4 TR 1 Star Hitachi Cassette Fixed Speed AC
Product Price: Rs 1,14,600 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 4 Ton |
| Star Rating | 1 Star |
| Phase | Single Phase |
| Inverter Type | Fixed Speed |
| Air Flow | 1000 CFM |
| Refrigerant | R410A |
| Suitable Area | 351–500 sq ft |
| Power Supply | 230 V 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR 5 Star Hitachi Cassette Inverter AC
Product Price: Rs 68,400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Phase | Single Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 900 CFM |
| Refrigerant | R410A |
| Indoor Sound Level | 35 dB |
| Air Swing | 4 Way |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR 5 Star Hitachi Cassette Inverter AC
Product Price: Rs 74,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 2 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Phase | Single Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 900 CFM |
| Refrigerant | R410A |
| Indoor Sound Level | 35 dB |
| Suitable Area | Up to 150 sq ft |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 TR 4 Star Hitachi Cassette Inverter AC
Product Price: Rs 1,01,400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 3 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| Phase | Single Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 600 CFM |
| Refrigerant | R410A |
| Indoor Sound Level | 35 dB |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR Fixed Speed Midea Cassette Non inverter AC
Product Price: Rs 54,200.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Midea |
| Capacity (in TR) | 1.5 TR |
| Technology | Fixed Speed |
| Cassette Type | 4-Way |
| Refrigerant Gas | R-410A |
| Power Supply | 1-Phase |
| Condenser Coil Material | Copper |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR Fixed Speed Midea Cassette Non inverter AC
Product Price: Rs 66,200.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Midea |
| Capacity (in TR) | 2 TR |
| Technology | Fixed Speed |
| Cassette Type | 4-Way |
| Refrigerant Gas | R-410A |
| Star Rating | 5 Star |
| Power Supply | 1-Phase |
| Condenser Coil Material | Copper |
| Tonnage Category | 1.5 TR |
| Nominal Cooling Capacity* | 5200* Watts |
| Nominal Power Input* | 1520* Watts |
| ISEER** | 3.42* W/W |
| Annual Power Consumption** | 1176.64* KWH |
| BEE Star | 1 Star |
| Power Supply | 1 Phase, 230 V+/-10%, 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 TR Fixed Speed Midea Cassette Non inverter AC
Product Price: Rs 89,300.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Midea |
| Capacity (in TR) | 3 TR |
| Technology | Non inverter |
| Cassette Type | 4-Way |
| Refrigerant Gas | R-410A |
| Star Rating | 4 Star |
| Condenser Coil Material | Copper |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3.5 TR Fixed Speed Midea Cassette Non inverter AC
Product Price: Rs 1,10,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Midea |
| Capacity (in TR) | 3.5 ton |
| Technology | Non Inverter |
| Cassette Type | 4-Way |
| Refrigerant Gas | R-410A |
| Star Rating | 3 Star |
| Condenser Coil Material | Copper |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR Inverter Cooling Only Midea Cassette AC
Product Price: Rs 64,800.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Midea |
| Capacity (in TR) | 2 TR |
| Technology | Inverter |
| Cassette Type | 4-Way |
| Refrigerant Gas | R-410A |
| Power Supply | 1-Phase |
| Condenser Coil Material | Copper |
| Airflow (H/M/L) | 1350/1050/820 m3/h |
| Sound Level (H/M/L) | 47/40/35 dB(A) |
| Net Dimensions Unit(WxDxH) | 840x840x230 mm |
| Net Dimensions Panel(WxDxH) | 950x950x55 mm |
| Net Weight Unit/Panel | 24/5 Kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 TR Inverter Cooling Only Midea Cassette AC
Product Price: Rs 95,400.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Midea |
| Capacity (in TR) | 3 TR |
| Technology | Inverter |
| Cassette Type | 4-Way |
| Refrigerant Gas | R-410A |
| Star Rating | 4 Star |
| Condenser Coil Material | Copper |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 TR Inverter Cooling Only Midea Cassette AC
Product Price: Rs 1,00,900 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Midea |
| Capacity (in TR) | 3 TR |
| Technology | Inverter |
| Cassette Type | 4-Way |
| Refrigerant Gas | R-410A |
| Star Rating | 3 Star |
| Condenser Coil Material | Copper |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
4 TR Inverter Cooling Only Midea Cassette AC
Product Price: Rs 49,400.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Brand | Midea |
| Capacity (in TR) | 4 TR |
| Technology | Cassette |
| Cassette Type | 4-Way |
| Refrigerant Gas | R-410A |
| Star Rating | 3 Star |
| Condenser Coil Material | Copper |
| Airflow (H/M/L) | 1350/1050/820 m3/h |
| Sound Level (H/M/L) | 47/40/35 dB(A) |
| Net Dimensions Unit(WxDxH) | 840x840x230 mm |
| Net Dimensions Panel(WxDxH) | 950x950x55 mm |
| Net Weight Unit/Panel | 24/5 Kg |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2.0 TR Voltas Hot and Cold 4 Way Cassette Inverter
Product Price: Rs 90,400 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 220–240 V 50 Hz |
| Air Swing | 4 Way |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2.5TR Voltas Hot & Cold 4 Way Cassette Inverter
Product Price: Rs 1,04,300 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 2.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R410A |
| Power Supply | 220–240 V 50 Hz |
| Air Swing | 4 Way |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3.0 TR Voltas Hot and Cold 4 Way Cassette Inverter
Product Price: Rs 1,22,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 3 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R410A |
| Power Supply | 220–240 V 50 Hz |
| Air Swing | 4 Way |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3.5 TR Voltas Hot and Cold 4 Way Cassette Inverter
Product Price: Rs 1,27,100 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 3.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 220–240 V 50 Hz |
| Air Swing | 4 Way |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
4.0 TR Voltas Hot and Cold 4 Way Cassette Inverter
Product Price: Rs 1,43,900 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 4 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 220–240 V 50 Hz |
| Air Swing | 4 Way |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.0 TR Voltas Hot & Cold 1 Way Cassette Inverter
Product Price: Rs 80,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Three Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 1200 CFM |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 220–240 V 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR Voltas Hot & Cold 1 Way Cassette Inverter
Product Price: Rs 87,900 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Single Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 600 CFM |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 220–240 V 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2.0 TR Voltas Hot & Cold 1 Way Cassette Inverter
Product Price: Rs 90,900 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Single Phase |
| Inverter Type | Inverter |
| Air Flow | 600 CFM |
| Refrigerant | R32 |
| Power Supply | 220–240 V 50 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
2 TR 3 Star Hitachi Cassette Fixed Speed AC
Product Price: Rs 65,700 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Phase | Single Phase |
| Air Flow | 900 CFM |
| Refrigerant | R410A |
| Indoor Sound Level | 38 dB |
| Suitable Area | 351–500 sq ft |
| Air Swing | 4 Way |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
3 TR 1 Star Hitachi Cassette Fixed Speed AC
Product Price: Rs 92,800 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Tonnage | 3 Ton |
| Star Rating | 1 Star |
| Phase | Single Phase |
| Inverter Type | Fixed Speed |
| Air Flow | 1000 CFM |
| Refrigerant | R410A |
| Indoor Sound Level | 38 dB |
| Suitable Area | 151–250 sq ft |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
1.5 TR Inverter Cooling Only Midea Cassette AC
Product Price: Rs 53,200.00 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Capacity | 1.5 TR |
| Brand | Midea |
| Technology | Inverter |
| Airflow Type | 4-Way |
| Star Rating | 3 Star |
| Refrigerant Type | R-410A |
Yes! I am InterestedRequest A Callback